ІНФО Всі останні події доступні в розділі ЗМІ ПРО НАС
open-navigation
close-navigation

Члени платформи

Глобально я буду робити все, що в моїх силах, для звільнення наших хлопців. У вузькому розумінні своєї роботи, боротьби, і в широкому – доти, поки від нас Росія… не відчепиться

ОЛЕГ СЕНЦОВ

Кінорежисер, сценарист та письменник, громадський активіст, колишній політв’язень народився 13 липня 1976 року, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна.

З 1993 по 1998 навчався в Кримській філії Київського національного економічного університету. Відвідував кінематографічні курси в Москві. У 2008 стає співзасновником компанії Край Кінема.

У 2008 відзняв навчальний короткометражний фільм «Чудовий день для рибки-бананки», в 2009 — «Ріг Бика». У 2012 дебютував зі своїм першим повнометражним фільмом «Гамер» на міжнародному фестивалі в Роттердамі. «Гамер» — це фільм про хлопців геймерів. 2013 року на кінофестивалі в Одесі Олег Сенцов презентував свій новий проєкт — «Носоріг». Робота над цим проєктом була призупинена активною участю Олега в протестах.

Відтоді як почався Євромайдан, Олег Сенцов став його активним учасником. Зокрема, він приєднався до активістів Автомайдану. А після початку тимчасової анексії Криму Росією він часто їздив в рідний Сімферополь, де намагався організувати мітинги «За єдину країну», а також постачав продуктами та усім необхідним українських військових, які перебували в Криму.

10 травня 2014 року був затриманий у Сімферополі російськими силовими структурами й 25 серпня 2015 засуджений за звинуваченням у тероризмі до 20 років позбавлення волі з відбуванням покарання у колонії суворого режиму.

Першим на захист колеги виступив відомий український режисер Сергій Лозниця в Каннах, де з тріумфом пройшов показ його документального проекту “Майдан”; акторка театру і кіно Ада Роговцева звернулася до колег із закликом хоч якось допомогти у звільненні із ув’язнення людини, яка ні в чому не винна.

На захист режисера виступили Європейська кіноакадемія, НСКУ, російський КіноСоюз, Конфедерація спілок кінематографістів країн СНД та Балтії, громадські активісти, низка найбільших кінофестивалів та кінематографістів. Офіційний Київ неодноразово звертався до Росії із вимогою звільнити українців, затриманих у сфабрикованій справі, проте безрезультатно.

У лютому 2016 року Олег Сенцов був етапований до Якутії для відбування покарання. 7 жовтня 2016 року, Міністерство юстиції Росії відмовило Україні у видачі Олега Сенцова, стверджуючи, що відповідно до закону про приєднання Криму до Росії він є громадянином Росії. 6 лютого 2017 року РФ повторно відмовилася видавати Сенцова і Кольченко.

У 2017 році вийшов документальний фільм росіянина Аскольда Курова “Процес: Російська держава проти Олега Сенцова”.

У вересні 2017 року переведений до “ФКУ ІЧ-18 УФСІН Росії з ЯНАО” у селищі Харп (Ямало-Ненецький автономний округ). У жовтні 2017 року етапований до виправної колонії № 8 “Білий ведмідь” у місті Лабитнангі (Ямало-Ненецький автономний округ).

Одним з найвідоміших фактів в біографії Сенцова є його голодування в тюрмі. 14 травня 2018 року, перебуваючи в колонії “Білий ведмідь”, Сенцов оголосив безстрокове голодування з вимогою звільнити українських політв’язнів з російських в’язниць.

7 вересня 2019 року був повернутий в рамках обміну військовополоненими з Росією.

Після звільнення Олег Сенцов активно займається громадською, професійною та видавничої діяльністю. Нагороджений Національною премією України ім. Т. Шевченка, Орденом «За мужність», а також є лауреатом Премія ім. Сахарова.